Centrum Kultury Wrocław Zachód  ›  Nasza działalność  ›  Święto Wrocławia 2012: Biesiada Literacka

Święto Wrocławia 2012: Biesiada Literacka

Ponad 5 tys. osób wzięło udział w Biesiadzie Literackiej, poświęconej twórczości i życiu Janusza Korczaka organizowanej przez Centrum Kultury Wrocław-Zachód. W ramach Święta Wrocławia postać jednego z najwybitniejszych humanistów XX wieku prezentowana była poprzez zakrojony z rozmachem program warsztatów, spotkań, projekcji filmowych, spektakli teatralnych i telewizyjnych.

Uczestnicy Biesiady Literackiej zwiedzali bajkowy pałac Króla Maciusia I, bezludną wyspę, na którą zesłano małoletniego króla, Fabrykę Czekolady oraz afrykańską wioskę króla Bum-Druma. Dzieci miały okazję zasiąść w parlamencie dziecięcym oraz przenieść się w świat magii Kajtusia Czarodzieja, również dzięki spotkaniu z iluzjonistą. Aranżację wojenną, prezentującą życie w getcie warszawskim wypełniały rekwizyty, instalacje scenograficzne, a także fotografie z wystawy „Być dzieckiem”. Dzięki bogatej scenografii wzbogaconej o dźwięki i oświetlenie, przestrzeń CKWZ przemieniła się w niezwykły świat odzwierciedlający twórczość i życie Janusza Korczaka.

Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty dla dzieci. Podczas wizyty w „Fabryce czekolady” najmłodsi mieli okazję poznać historię czekolady oraz własnoręcznie przygotować słodkie praliny. Warsztaty kukiełkowe prezentowały tajniki teatru lalkarskiego, poprzez udział w miniprzedstawieniach, zainspirowanych motywami z powieści Janusza Korczaka. Niekonwencjonalne ozdoby wykonane podczas warsztatów kreatywnych posłużyły dzieciom do ocieplenia ponurej przestrzeni aranżacji wojennej.

Centrum Kultury Wrocław-Zachód prezentowało wystawę „Korczak i jego dzieło” stanowiącą zbiór prac autorstwa wybitnych polskich ilustratorów, kontynuatorów znanej w świecie „polskiej szkoły ilustracji”. Najmłodsi uczestnicy Biesiady Literackiej poznali przygody Kajtusia Czarodzieja oraz Króla Maciusia I dzięki spektaklom telewizyjnym i teatralnym. Starsi widzowie uczestniczyli w projekcjach filmów dokumentalnych „Janusz Korczak” oraz „Janusz Korczak. Król dzieci”, filmu Andrzeja Wajdy „Korczak” oraz spektaklu telewizyjnego „Epizod z roku 1942”.

Goście Biesiady Literackiej doświadczyli także niezwykłości kultury żydowskiej. Poczęstunek tradycyjnymi żydowskimi kulinariami i klezmerska muzyka prezentowana przez Quartet Klezmer Trio, zabrały uczestników Biesiady Literackiej w podróż po żydowskim świecie, w którym żył Janusz Korczak. Po świecie, którego już nie ma. Centrum Kultury Wrocław-Zachód od początku działalności realizuje wydarzenia literackie poświęcone twórczości wybitnych autorów. W tym roku Biesiada Literacka zbiegła się z obchodami Roku Janusza Korczaka, ustanowionego z inicjatywy rzecznika praw dziecka.

Reportaż z realizacji Biesiady Literackiej

Nasi partnerzy oraz CKWZ poleca

Zmień styl na bardziej jaskrawy

Steruj komputerem mrugnięciami oczu

Pobierz dodatek czytający tekst na stronie

Pobierz mówiącą przegladarkę internetową