Centrum Kultury Wrocław Zachód  ›  Nasza działalność  ›  EWA DRANKOWSKA - PRZENIKANIE

EWA DRANKOWSKA "PRZENIKANIE"-  WYSTAWA SZTUKI ON-LINE

14 LIPCA godz. 21:00 - 14 SIERPNIA 2020r. 

Link do wystawy on-line: 

https://artspaces.kunstmatrix.com/en/exhibition/1631053/ewa-drankowska-przenikanie?fbclid=IwAR109oGWH0_6unPZj9jjAzceqquEokev9msycqTPYxLhsA6U2kT46fw-Vbk

 

 

 

Przenikanie
„Gdy światło dociera do nieuporządkowanego materiału, różne długości fali są odbijane i pochłaniane. Jednak wspomniana na wstępie teoria mówi, że w takich nieuporządkowanych materiałach zawsze występują «kanały», przez które światło może przeniknąć do wnętrza. Wraz ze wzrostem grubości materiału kanałów tych jest coraz mniej, ale zawsze jakieś pozostaną. Teoria mówi, że powinno być możliwe takie przygotowanie światła, by różne długości fali wzmacniały się nawzajem (tzw. konstruktywna interferencja) i przechodziły przez otwarte kanały”.
Teoria: Allard Mosk i Ivo Vellekoop; źródło: „Science”

 

Ewa Drankowska o sobie: 

Studiowanie
Akademia daje możliwość doświadczania. Eksperymenty malarskie, próbowanie różnych technik, oglądanie prac innych studentów, korekty prowadzących – to wszystko tam jest. Trzeba tylko chcieć z tego skorzystać. A jeśli trafisz na swojego mentora, osobę nadającą na podobnej częstotliwości, studiowanie malarstwa okazuje się fajną przygodą.

Motyw
Okazało się, że gapienie się w okno ma sens. Moje chmury zaczęły się od malowania widoku z okna. Wielokrotne obserwacje powietrznych szaleństw, nieprzesłoniętych drzewami, siecią zasilania tramwajów czy budynkami, zaowocowały cyklami obrazów, w których kolor i forma przenikają się, nawarstwiają i uzupełniają. Chmury, wciąż realistyczne, czasem stające się kosmicznymi obłokami, nieuchronnie zmierzają w kierunku abstrakcji.

Technika
Jednak olej. Po próbach z farbami akrylowymi przyszła pora na olejne. I to jest to! Przynajmniej na teraz. Wydłużony czas schnięcia warstwy malarskiej, konsystencja farby i ach, te kolory(!), to zalety, które trudno przebić. W każdym razie w malowaniu nieba sprawdzają się świetnie. Czasem chcę sobie uprościć malowanie i wziąć akryle, mimo to, nie wiedzieć kiedy, mam już spakowane farby olejne. Tak to właśnie wygląda.

Kim jestem
Chciałam zmienić swoje życie. I zostałam artystką. Podjęcie studiów na ASP po czterdziestce było dla mnie odskocznią od codziennej rutyny i realizacją dziecięcych marzeń. Okazało się, że malowanie jest superfajne i nie zawsze musi być walką z oporną materią. Malarstwo zajmuje ważne miejsce w moim życiu i większość miejsca w moim mieszkaniu. Inspiracje czerpię z obserwacji otoczenia. Oglądam dzieła sztuki. Poszukuję. Uwielbiam Turnera. I cały czas mam wrażenie, że nic nie wiem. W ciągu ostatniego roku miałam małą wystawę indywidualną na ASP – była ona dla mnie szczególnym wyróżnieniem, ponieważ powstała z inicjatywy profesora Janusza Merkla – mojego Nauczyciela. Były też wystawy zbiorowe, w tym wystawa ceramiki. Ale to dopiero początek mojej drogi i poszukiwań.

 

 

 

 

Nasi partnerzy oraz CKWZ poleca

Zmień styl na bardziej jaskrawy

Steruj komputerem mrugnięciami oczu

Pobierz dodatek czytający tekst na stronie

Pobierz mówiącą przegladarkę internetową