Centrum Kultury Wrocław Zachód  ›  Nasza działalność  ›  JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ

JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ 

"SENSY BYTY MARY"

 

-> WERNISAŻ WYSTAWY

-> PROJEKCJA MULTIMEDIALNEGO WERNISAŻU "ŚCIANY W 3D"

-> SPOTKANIE PRZY FORTEPIANIE Z JANEM KANTYM PAWLUŚKIEWICZEM

 

Wystawie towarzyszy godzinne spotkanie autorskie z udziałem Jana Kantego Pawluśkiewicza w twórczym dialogu z osobą prowadzącą w dniu 27.11.2016. Artysta wykona podczas wernisażu kilku utworów muzyki polskiej i amerykańskich standardów jazzowych. Spotkaniu towarzyszy też projekcja multimedialnego wernisażu „ Ściany w 3D”. Na film składa się animacja stworzona na bazie 7 obrazów z cyklu: „Ściany”, namalowanych w technice żel-art. Animacji towarzyszy muzyka także autorstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza. Film trwa 28 minut.

 

niedziela /27 listopada 2016 / godz.17.00 / 

bilet : 10 zł --->  z URBANCARD PREMIUM 20 % ZNIŻKI   

ZNIŻKA PRZYSŁUGUJE WYŁĄCZNIE PRZY PŁATNOŚCI GOTÓWKĄ W KASIE CENTRUM KULTURY WROCŁAW-ZACHÓD

 

Wystawa SENSY BYTY MARY to ekspozycja wcześniejszych obrazów, pochodzących z cykli: Krajobrazy, Fakty i Ludzie, Wędrówki po Morzu Czerwonym oraz Sensy, Byty, Mary.

Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów.

"Żel mnie fascynuje - wyznaje Jan Kanty Pawluśkiewicz - korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa, stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznych kreacji, przeżyć, snów, nadziei i obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen".

„Żel-Art to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką”.

 

***

"W intrygującym i złożonym tytule twórca zawarł credo swojej całej dotychczasowej plastycznej działalności. Odnalazł sens inicjacji rozwijania żel-art’u. Powołał do istnienia dzieła. Zauważył nieskończoność marzeń twórczych. Kiedyś artysta mówił mi, że egzotycznie brzmiące tytuły są luźne i niezobowiązujące. Z perspektywy czasu, kibicując twórcy przy powstawaniu nowych prac, widzę, że tytuły są solidnie przemyślane i ważne. Spoiwem wszystkich obrazów w cyklu „Sensy – Byty – Mary” jest niezwykła konsekwencja formy, abstrakcyjnej i jednocześnie przedstawieniowej, dynamicznej i jednocześnie stabilnej, prostej i jednocześnie misternie skonstruowanej, wielobarwnej, ale podporządkowanej płaszczyźnie gładkiego tła czerwonego, fioletowego, zielonego, błękitnego, czarnego, białego, różowego, szarego. Podobnie jak z Kazimierzem Kutzem w sprawie muzyki do filmu, tak teraz artysta porozumiewa się z nami. Za pomocą „robaczków” żel-art’u przekazuje tematy, a kolorami przekazuje nastrój – podniosły albo żartobliwy, chłodny albo gorący, albo zupełnie neutralny.

„Sensy – Byty – Mary” to autorska wizja plastyczna. Prawdziwie własna. Zainicjowana w 2003 roku otwiera coraz to nowe rozdziały. „Tegorihota”, „Gyoza Yaki”, „Tego Taho”, „Tonjiru”, „Hiasa”, „Hirashi Sushi”, „Hotategori” artysta zapożyczył z menu kuchni japońskiej. Nie tylko odpowiednio brzmią, ale przede wszystkim wyglądają jak niezwykłe dekoracje na świątecznych kimonach gejsz. Stają się zdobnymi kaligrafiami naszych wyobrażeń o kulturze i sztuce Japonii. Podobnie działają na odbiorcę kolejne odsłony zatytułowane „Pyramidal”. Wyizolowane z tła formy piramid stają się symbolami potęgi myśli i pracy ludzkiej. Zamknięte w obrysie architektury drobiny żel-art’u maszerują jedna za drugą jak zdyscyplinowane szeregi hieroglifów wyrytych na kamiennych płytach przeniesionych do zbiorów British Museum. Z kolei „Stonehenge”– megality wiary – pokazują potęgę, której nie byłoby bez tysięcy delikatnych, w pojedynkę nic nie znaczących cząsteczek.

Jan Kanty Pawluśkiewicz poszukuje ciągle różnych dróg komunikowania się z odbiorcą. Co najważniejsze, mimo licznych zajęć, na każdym wernisażu jest osobiście.

Żel-art popularyzuje także poprzez numerowane nakłady autoryzowanych grafik żel-art w limitowanych seriach."

Piotr Uznański (historyk sztuki)

***

Jan Kanty Pawluśkiewicz- kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych - twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny, pełen baśniowości i radości.

 


Rezerwacji oraz zakupu biletów można dokonać za pośrednictwem strony:
https://kino.ckwz.art.pl/


W przypadku dokonania rezerwacji, prosimy o zapłatę za bilety najpóźniej następnego dnia roboczego.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Nasi partnerzy oraz CKWZ poleca

Zmień styl na bardziej jaskrawy

Steruj komputerem mrugnięciami oczu

Pobierz dodatek czytający tekst na stronie

Pobierz mówiącą przegladarkę internetową